Co należy wiedzieć o ubezpieczeniach
Aby dokładniej zaznajomić się z całą dziedziną ubezpieczeń, warto poznać podstawowe, ale jednocześnie niezwykle istotne definicje. Bez nich trudno będzie zrozumieć zasady rządzące polisami na życie, a także obowiązkowym przecież OC.
Towarzystwo ubezpieczeniowe– przedsiębiorca posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej i prowadzący ją na terenie RP.
Ubezpieczenie– to stosunek pomiędzy dwoma podmiotami, który polega na tym, że jeden z tych podmiotów, czyli Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaca drugiemu określoną kwotę świadczenia w wypadku zajścia określonego w zawartej miedzy nimi umowie zdarzenia.
Ubezpieczający– to osoba lub podmiot, który zawiera umową z Towarzystwem Ubezpieczeniowym- ubezpiecza siebie.
Jeśli ubezpieczam tylko siebie, to ja jestem ubezpieczonym i ubezpieczającym. Jeśli ubezpieczam moje dziecko, to ja jestem ubezpieczającym, a ono ubezpieczonym.
Umowa ubezpieczeniowa– umowa zawarta między TU a ubezpieczającym, na mocy której TU udziela ochrony ubezpieczeniowej.
Polisa– dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej, wydany przez TU.
Suma ubezpieczenia– to suma maksymalnej odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli TU, której wysokość jest zawarta w umowie. Od niej zależy wysokość składki.
Ryzyko ubezpieczeniowe-zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową.
Zdarzenie losowe– wypadek losowy powodujący szkodę majątkową lub też utratę zdolności do pracy, zdrowia lub życia. Do takich zdarzeń zaliczamy: powódź, pożar, zalanie, katastrofę budowlaną, kradzież, włamanie, rabunek i inne.
Składka ubezpieczeniowa– jest to kwota, jaką ubezpieczający zobowiązuje się płacić w danym okresie (miesiąc, kwartał, rok) w zamian za otrzymanie ochrony ubezpieczeniowej. Jej wysokość zależna jest od ustalonej sumy ubezpieczeniowej, ale nie tylko. Wpływ na nią ma także wiek ubezpieczającego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci– w jego wypadku suma ubezpieczenia jest wypłacana wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego.
OWU– Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest to „regulamin” danego ubezpieczenia określający wszystkie dotyczące go zasady.
Uposażony– osoba wyznaczona przez ubezpieczającego do otrzymania świadczenia z umowy ubezpieczeniowej na wypadek zaistnienia określonego w niej zdarzenia. Może być to osoba niepełnoletnia, ale warto wiedzieć, że otrzyma ona te świadczenia dopiero po skończenia 18. roku życia. W trakcie trwania umowy ubezpieczający może zmienić osobę uposażona dowolna liczbę razy. Uposażony to inaczej beneficjent.
Asekuracja– jest to gwarancja wypłaty kwoty określonej w umowie ubezpieczeniowej pokrywającej starty poniesione przez ubezpieczonego.
Ubezpieczenie społeczne– to ubezpieczenie prowadzone przez publiczne zakłady ubezpieczeń. W Polsce jest to ZUS i KRUS.
Ubezpieczenie grupowe– najczęściej jest spotykane w zakładach pracy. Jest to rodzaj ubezpieczenia, kiedy ubezpieczonym jest grupa osób, a nie jednostka.
Ochrona tymczasowa– stosowana jest w przypadku ubezpieczeń na życie. Zaczyna się następnego dnia od podpisania umowy i wpłacenia składki i trwa nie więcej niż 60 dni do czasu objęcia ochroną właściwą.
Karencja– jest to określony w umowie okres, w którym TU nie ponosi odpowiedzialności za powstałe w tym okresie szkody.
Nieszczęśliwy Wypadek– jest to zdarzenia nagłe, podczas którego nie z winy ubezpieczonego ponosi on szkodę lub też uszczerbek na zdrowiu.
NNW– odrębna umowa ubezpieczenia chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Bardzo pożyteczny artykuł. Na pewno będę tu zaglądać częściej
Wielkie dzięki za te małe kompendium wiedzy o ubezpieczeniach – na prawdę jest pomocne 😛
Super info, dzięki. Właśnie tego szukałem 😀