• Polecana książka
  • książka Finansowy Geniusz (Wersja audio (MP3))
  • książka Niesprawiedliwa przewaga (Wersja drukowana)
  • książka Bogać się, kiedy śpisz (Wersja audio (MP3))
  • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Czy płatności online są w pełni bezpieczne?

  W XXI wieku płatności online za wszelkiego rodzaju zakupy są już codziennością. Dzięki temu, że dodatkowo jest mnóstwo sklepów internetowych z praktycznie każdej branży, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne do życia produkty, nie potrzeba nawet wychodzić z domu. Taka sytuacja wiąże się jednak z pewnymi pułapkami czyhającymi na te aktywne w świecie e-płatności osoby.

  Coraz więcej osób decyduje się na płatności za zakupy online poprzez kartę debetową/kredytową. To rozwiązanie bardzo wygodne, choć u wielu osób budzących pewne obawy. Wydaje się bowiem, że trudno tutaj w 100 procentach zadbać o bezpieczeństwo, które przecież w odniesieniu do finansów i ewentualnego dostępu do pieniędzy jest niezwykle istotne.

  Kiedy dokonujemy płatności za zakupy online, musimy podać swój numer karty, jej datę ważności, swoje imię i nazwisko, a czasem także kod CVV2, który znajduje się niekiedy na odwrocie karty. Wszystkie te dane potrzebne są do autoryzacji płatności, która przeprowadzana jest nie przez sklep, ale przez zaszyfrowaną stronę agenta rozliczeniowego. Agentem takim jest np. Polcard lub Dotpay. Co niezwykle istotne- dany sklep internetowy nie otrzymuje tak naprawdę żadnych naszych danych, a jedyną dostępną dla niego informacją jest wynik autoryzacji. Autoryzacja natomiast jest przesłaniem zapytania do banku, czy dana kwota środków znajduje się na koncie. Jeśli ta, zostaje ona zablokowana i dochodzi do płatności za towar. Teraz pozostaje tylko czekać na przesyłkę. Wszystkie te czynności razem zajmują jedynie kilka sekund.

  Wiele osób boi się o to, że ich dane, a w szczególności numer karty może zostać gdzieś tam pomiędzy tymi akcjami przechwycony i w niecny sposób wykorzystany. Jest to niebywale trudne, ponieważ agenci rozliczeniowi, tacy jak choćby Dotpay gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo.

  W ramach przezorności można ze swojej strony pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa płatności w sieci:

  • konieczne jest zainstalowanie na swoim komputerze antywirusa,

  • zawsze należy sprawdzać, czy dana strona jest zaszyfrowana protokołem SSL, czy posiada kłódkę, jej adres powinien się zaczynać od https, a nie od http,

  • nie można korzystać z publicznych Wi-fi zwłaszcza do dokonywania płatności,

  • nie wolno podawać nikomu swoich danych, logina czy haseł do konta, bank nigdy nie poprosi o to.

  Pamiętanie o tych zaleceniach jest bardzo ważne, ale warto także wiedzieć, że banki mają swoje wysoko wyspecjalizowane i zwykle bardzo szczelne systemy zabezpieczeń.

  Bardzo ciekawe są tzw. systemy heurystyczne, które polegają na nauce zachowań każdego klienta. Działają one bardzo skutecznie. Polegają na tym, ze wszelkie zachowania jakkolwiek dziwne dla danego klienta są sprawdzane, ponieważ traktowane są jako podejrzane. Jeśli zatem w każdym miesiącu płacimy kartą tylko za tankowanie auta i taki scenariusz powtarza się przez rok czy nawet kilka miesięcy, to takie nasze zachowanie systemy traktują jako normalne. W razie, jeśli nasza karta zostanie użyta na drugim końcu świata w hotelu, system uzna to za zachowanie dziwne. Podobnie będzie, jeśli w ciągu kilku godzin dochodzi do wielu płatności na coraz mniejsze, przede wszystkim różne kwoty. W takich sytuacjach bank może skontaktować się z klientem w celu zatwierdzenia transakcji.

  Banki to zresztą bardzo duże instytucje, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie środków finansowych swoich klientów. Ich strony zabezpieczane są obecnie najpewniejszym i gwarantującym praktycznie 100-procentowe bezpieczeństwo protokołem SSL.

  Dla przestępców łatwiej jest wyłudzić dane do logowania niż ominąć zabezpieczenia. Wyróżniamy trzy sposoby na wyłudzenie danych:

  • phishing– dosyć znany. Co jakiś czas słyszymy, że klienci któregoś z banków otrzymali maile informujące o konieczności zalogowania się na stronę banku. Podawany link przekierowywał na fałszywą stronę do złudzenia przypominającą tę prawdziwą. W tak prosty sposób hakerzy mogą uzyskać praktycznie wszystkie dane potrzebne do kradzieży pieniędzy z czyjegoś konta.

  • pharming– jest zdecydowanie mniej znany, ale także o wiele trudniejszy. Polega on na zainfekowaniu pojedynczego komputera lub też serwerów DNS koniem trojańskim. Po tym użytkownik komputera po wpisaniu adresu swojego banku zostanie przekierowany na fałszywa stronę, gdzie oczywiście poda wszystkie swoje dane.

  • socjotechnika– to po prostu wyłudzanie danych przy pomocy technik perswazji. Może to być choćby podawanie się za pracownika banku.

  Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem są płatności telefonem. Taki mobilny portfel to na pewno opcja bardzo nowoczesna i przewiduje się, że będzie coraz bardziej popularna. Płatności zbliżeniowe telefonem wyglądają tak samo, jak te wykonywane kartą. Niezbędny jest do tego czytnik PayPass i odpowiedni smartfon. Nie wszystkie smartfony jednak posiadają dostęp do takiej aplikacji i nie każdy operator ma ją w swojej ofercie. Jeśli zatem marzymy o wygodnych płatnościach telefonem, to najpierw sprawdźmy, co może nam zaoferować nasz operator.

  Dotpay, czyli jedna z największych agencji rozliczeniowych opracowała kilka bardzo przydatnych porad, których zastosowanie zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo mobilnych płatności:

  • aktywacja blokady dostępu przez telefonem, posłuży do tego hasło lub kod PIN, dzięki temu nikt obcy nie będzie mógł skorzystać z naszego smartfonu, jeśli go np. zostawimy w kawiarni,

  • instalacja dobrego antywirusa,

  • aktualizacja systemu operacyjnego, kiedy tylko jest to możliwe,

  • używanie trudnego do odgadnięcia PIN-u,

  • niekorzystanie z publicznych sieci Wi-fi.

  4 Responses to Czy płatności online są w pełni bezpieczne?

  • Z pewnością do końca nie są. Słyszy się często o podszywaniu się oszustów pod stronę banku. Dlatego, tak jak i w realu trzeba być ostrożnym i tyle. Za to płatności online są bardzo wygodne :-).

  • Można się pokusić o stwierdzenie, że w XXI wieku nic nie jest bezpieczne, a szczególnie jeśli rozchodzi się o pieniądze.

  • Niby mam wszystkie potrzebne zabezpieczenia i stosuję zasady bezpieczeństwa, ale zawsze mam małe wątpliwości. Dlatego on-line płacę tylko gdy jest to konieczne i tylko przez zaufane strony

  • Moim zdaniem są bardzo bezpieczne 😉

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _