• Polecana książka
  • książka Jak o pieniądzach myślą bogaci i dlaczego biedni robią błąd, myśląc inaczej (Wersja audio (MP3))
  • książka Jak pracując mniej, zarabiać więcej (Wersja audio (Audio CD))
  • książka Armia cesarza II (Wersja drukowana)
  • książka CZWARTA DROGA. Przełom w budżecie domowym (Wersja drukowana)
 • Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

  Zakup mieszkania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza, decyzja w życiu. Jeśli bierzemy dodatkowo kredyt hipoteczny, a tak w większości bywa, będziemy czuć konsekwencje tej decyzji przez wiele długich lat. Dlatego właśnie ten zakup, jak żaden inny powinien być dokładnie i mądrze przemyślany.

  Pierwszym krokiem powinno być w zasadzie oszacowanie swoich zdolności finansowych. Kupić mieszkanie można na dwa sposoby: za gotówkę i na kredyt. Zdecydowana większość osób wybiera oczywiście to drugie rozwiązanie. Aby poznać swoją zdolność kredytową, można po prostu udać się do banku. Wcześniej jednak warto pomyśleć o poprawieniu jej. W tym celu należy bardzo dokładnie przyjrzeć się swoim finansom. Jeśli mamy niewielkie pożyczki gotówkowe, zakupy na raty, znacznie zmniejszą one nasze możliwości. Dlatego należy wstrzymać się z wnioskiem i postarać się jak najszybciej te zobowiązania spłacić. Warto także pozbyć się kart kredytowych. Z takim czystym kontem będziemy mieć o wiele większą zdolność kredytową. Kiedy poznamy nasz górny pułap, będziemy wiedzieli konkretnie, na jakie mieszkanie nas stać. Warto jednak nie wykorzystywać maksymalnej kwoty, ale raczej zostawić sobie taką furtkę na wypadek przeróżnych nieraz zdarzających się okoliczności. Pamiętajmy także o koniecznym wkładzie własnym. Im jest on większy, tym większe czy wygodniejsze mieszkanie możemy kupić lub tym mniejszy kredyt będziemy musieli wziąć.

  Znając nasze możliwości finansowe, możemy wybrać mieszkanie. Znów możemy to zrobić na dwa sposoby: albo samodzielnie, albo za pomocą pośrednika. Ta druga opcja będzie zdecydowanie wygodniejsza. Pośrednik za nas przeszuka rynek, porówna oferty, zbada je i gotowe nam przedstawi. My jedynie będziemy musieli dokonać wyboru. Pośrednikowi trzeba będzie jednak zapłacić, a warto pamiętać, że w czasie zakupu mieszkania poniesiemy wiele różnych dodatkowych kosztów, z którymi także należy się liczyć. Jeśli czujemy się na siłach, żeby samodzielnie podjąć tego wyzwania, to nie będziemy mieli raczej większych problemów ze znalezieniem ofert sprzedaży. Internet daje nam naprawdę ogromne możliwości.

  W wyborze mieszkania bardzo ważna będzie lokalizacja i oczywiście wielkość. Zupełnie inne wymagania będzie miał singiel, a inne rodzina z dwójką dzieci. Z racji, że o wiele częściej to właśnie rodziny lub też pary planujące założenie rodziny decydują się na kredyt hipoteczny, przyjrzyjmy się sytuacji z ich właśnie strony.

  Zawsze mieszkania na uboczu miasta są o wiele tańsze niż te bliżej centrum. Z drugiej jednak strony takie tańsze mieszkanie może oznaczać długie dojazdy do pracy czy szkoły. Jest to kwestia indywidualna, którą sami musimy rozstrzygnąć według własnych upodobań. Planując dzieci, musimy także wziąć pod uwagę bliskość szkół, przedszkoli, placów zabaw i punktów rozrywkowych. Ważne jest także otoczenie. Niektórzy chcą mieszkać na zamkniętym, kameralnym osiedlu, innym nie będzie przeszkadzało zatłoczone blokowisko.

  Jeśli wybrane przez nas mieszkanie znajduje się na terenie, na którym infrastruktura jest dopiero rozbudowywana- a to tyczy się wielu nowych osiedli- warto zapoznać się z planami inwestorów. W tym celu należy zapozna się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się zdarzyć nawet tak, że w odległości kilkudziesięciu metrów od naszych okien budowana będzie droga ekspresowa, przez którą już na zawsze zapomnimy o ciszy i spokoju.

  Ważny jest także układ mieszkania. Zawsze lepiej, kiedy pokoje nie są przechodnie, kiedy nie trzeba przechodzić przez salon, żeby dostać się do kuchni itd. W przypadku dużych rodzin takie rozwiązania często się nie sprawdzają.

  Kiedy znajdziemy jak najbardziej odpowiednie dla nas mieszkanie, to przed podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji, powinniśmy sprawdzić jego stan prawny. Tego punktu absolutnie nie można ominąć. Nikt nie chciałby się dowiedzieć przecież, że kupił mieszkanie z lokatorami. Z odpisu z ksiąg wieczystych będziemy mogli się dowiedzieć, kto jest właścicielem lokalu i czy obciążają go jakieś prawa. W ten sposób dowiemy się także, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem. Sprzedający ponadto powinien dać nam zaświadczenie mówiące, że w lokalu nie są zameldowane żadne osoby. W umowie kupna powinien pojawić się wpis, że do lokalu nie mają prawa osoby trzecie. Należy także upewnić się, czy sprzedający uregulował wszystkie rachunki za prąd, gaz, wodę, czynsz.

  Kiedy wybierzemy mieszkanie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zaczynamy bowiem dość żmudny proces przyznawania kredytu hipotecznego. Będzie on trwał wiele tygodni i nawet jeśli sami jesteśmy na to gotowi, to warto się zabezpieczyć. Ze sprzedającym dla naszego bezpieczeństwa możemy podpisać umowę przedwstępną. Da nam ona pewność, że w czasie okresu oczekiwania sprzedający nie rozmyśli się. Zostaniemy wówczas sami z poniesionymi już do tej pory kosztami. Pewniejsza będzie umowa podpisana u notariusza. Za nią jednak będziemy musieli zapłacić. Zwykła umowa będzie „darmowa”, ale o wiele bardziej ryzykowna.

  Wybór banku i cały proces przyznawania kredytu hipotecznego to temat na osobny artykuł. Warto jednak wiedzieć przede wszystkim, że umowę jeszcze przed podpisaniem należy zabrać ze sobą do domu i dokładnie się z nią zapoznać. To pozwoli nam ustrzec się przed niechcianymi niespodziankami, które dla nas samych mogą mieć przykre konsekwencje.

  2 Responses to Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

  • O to mi właśnie chodziło!

  • „Dlatego należy wstrzymać się z wnioskiem i postarać się jak najszybciej te zobowiązania spłacić. Warto także pozbyć się kart kredytowych. Z takim czystym kontem będziemy mieć o wiele większą zdolność kredytową.” Jeśli mogę coś zasugerować – to najpierw należy zbadać w banku swoją zdolność z kredytami, które posiadamy niż ich pozbywanie się za wszelką cenę. Może się bowiem okazać, że mimo spłaty – kredytu hipotecznego z innych okoliczności nie otrzymamy (scoring, bik itp.) Może być też tak, że zdolność kredytową mamy wysoką mimo obciążeń, albo wystarczy ich niewielka redukcja.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _