• Polecana książka
  • książka Finansowy Geniusz (Wersja audio (Audio CD))
  • książka Kobieta i pieniądze (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja audio (Audio CD))
  • książka Jak znaleźć i kupić mieszkanie (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Jak kupować na licytacjach komorniczych?

  Licytacja komornicza to często bardzo dobra okazja do zakupu ruchomości lub nieruchomości po bardzo korzystnej cenie. Można zaobserwować, że z biegiem lat takie licytacje cechują się coraz większą popularnością. Kiedyś być może wiele osób nie wiedziało nawet o takiej możliwości. Większy dostęp do informacji pozwolił zatem na poinformowanie o takiej możliwości większej liczby osób.

  Na licytacjach komorniczych kupujemy po prostu majątek dłużnika. Osoba, która zalegała ze spłatą swoich zobowiązań często traci swoje dobra właśnie na takich licytacjach. Jest to zwyczajny sposób dochodzenia należności. O licytacjach możemy się dowiedzieć na różne sposoby. Komornicy umieszczają ogłoszenia w budynku urzędu gminy, a także sądu. Można je także znaleźć w lokalnych przewodników. Bardzo wygodnym sposobem na znalezienie interesujących nas licytacji jest jakiś czas temu uruchomiona strona http://www.licytacje.komornik.pl/, na której komornicy mają obowiązek umieszczać te ogłoszenia. Korzystanie z tego portalu jest bardzo łatwe i bezpłatne. Zainteresowani mogą ponadto w niektórych przypadkach zobaczyć, jak dana rzecz czy nieruchomość wygląda. W ogłoszeniach zawieszonych w sądzie czy urzędzie gminy znajdziemy datę oglądania przedmiotu licytacji.

  Na licytacjach komorniczych możemy kupić zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. W tych dwóch przypadkach proces licytacji przebiega nieco odmiennie.

  W przypadku ruchomości-najczęściej są to samochody-nie ma obowiązku wpłacania wadium. W przypadku jednak, kiedy osoba, która wygrała licytację nie uiściła opłaty, będzie musiała ponosić karę w wysokości jednej dziesiątej sumy nabycia.

  W pierwszej licytacji wartość licytowanego przedmiotu wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeśli pierwsza licytacja nie zakończy się sprzedażą, dochodzi do drugiej. Wówczas cena wywołania przedmiotu wynosi połową wartości szacunkowej. Nie odbywa się kolejna licytacja, nawet jeśli nie dojdzie do sprzedaży.

  Licytację naturalnie wygrywa osoba, która zaoferowała najwyższą cenę. W tym licytacja komornicza niczym się nie różni od tradycyjnych.

  W momencie przybicia licytant, który zaoferował najwyższą cenę teoretycznie staje się właścicielem danego przedmiotu. Musi jednak dojść do wszystkich formalności. Po pierwsze, musi on oczywiście zapłacić za dany przedmiot. Po drugie natomiast, przybicie musi się uprawomocnić. Zwykle licytant jest zobowiązany do zapłaty za przedmiot licytacji od razu po przybiciu. Kiedy jednak wylicytowana kwota wynosi więcej niż 500 zł, może on tego dnia wpłacić swego rodzaju zaliczkę, a dopiero następnego resztę pieniędzy. Samo zapłacenie dla przygotowanego na to licytanta jest proste, trudniejsza jest często sprawa uprawomocnienia przybicia. Dłużnik bowiem może wnieść skargę na przybicie, co znacznie odwleka w czasie moment uprawomocnienia. Takie sytuacje potrafią bardzo często bardzo się przedłużać, co jest oczywiście bardzo niekorzystne dla samego licytanta. Ma on zatem prawo do rezygnacji z wylicytowanego majątku. Otrzyma wówczas wpłaconą kwotę, a licytacja będzie uznana za nieważną.

  Dwie bardzo ważne kwestie warto wiedzieć o licytacjach ruchomości. Jeśli kupiliśmy samochód, który był obciążony zastawem, to obciążenie wygasa w momencie naszego zakupu. Kupujemy majątek bez jego obciążeń. Druga rzecz to taka, że bierzemy na siebie odpowiedzialność za wszelkie wady zakupionego majątku. Jeśli się okaże, że samochód posiada usterki, to nie mamy prawa do zwrotu czy składania zażaleń.

  Nieco inaczej tylko wygląda licytacja komornicza nieruchomości. Tu licytant ma obowiązek wpłacenia wadium, którego wysokość wynosi jedną dziesiątą sumy oszacowanej. Musi być one wpłacone najpóźniej w przeddzień licytacji. Na pierwszej licytacji wartość nieruchomość wynosi trzy czwarte sumy oszacowanej, na drugiej dwie trzecie. Po wygranej licytacji nie należy od razu wpłacać gotówki. Komornik wyznacza termin spłaty. Większość osób bierze kredyt na takie właśnie nieruchomości, a wiele banków oferuje specjalny program kredytowy dla nieruchomości po licytacjach komorniczych.

  Licytacje nieruchomości, a zwłaszcza budynków mieszkalnych lub mieszkań są obarczone pewnym ryzykiem. Może się zdarzyć bowiem tak, że kupimy mieszkanie z lokatorami. Proces ich eksmisji, czy to polubowny, czy też nie, jest niezwykle trudny i czasochłonny. W wielu przypadkach sprawia, że nawet niska cena nieruchomości nie zrekompensuje strat poniesionych właśnie przez takie sytuacje. Przed przystąpieniem do właśnie takiej licytacji należy bardzo dokładnie przejrzeć wszelkie dokumenty dotyczące nieruchomości. To może ustrzec przed niepotrzebnymi problemami.

  2 Responses to Jak kupować na licytacjach komorniczych?

  • dużo licytacji jest obstawionych przez ludzi nie zainteresowanych licytacją…a chcą tylko zarabiać za odstąpienie

  • Hej,
   Na pewno bardzo przydatny poradnik dla tych, którzy nie słyszeli o licytacjach komornicznych 😉 A jak jest z frekwencją na takich licytacjach? I jakich wartości końcowych można się spodziewać? Sam zastanawiałem się nad wybraniem się na takie licytacje, ale nie wiem na co się przygotować? 😉

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _