• Polecana książka
  • książka Armia cesarza (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Jak pracując mniej, zarabiać więcej (Wersja audio (MP3))
  • książka Bogać się, kiedy śpisz (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Inwestuj we własny etat (Wersja drukowana)
 • Kolejna pułapka – obligacje podwyższonego ryzyka

  Ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku wiele firm pożyczkowych może przestać istnieć. Ze względu na tak duże ryzyko wprowadzona zostanie ustawa antylichwiarska, nad którą w chwili obecnej stale pracuje Ministerstwo Finansów. Jaki wiadomo za spadkiem wartości procentowej od lokat spadają również pobierane odsetki od kredytobiorców, a co za tym idzie zmniejsza się również zysk instytucji oferujący tego typu usługi bankowe. W związku z obecnym typem rynku firmy sięgają po drastyczne sposoby, aby pozostać na rynku bądź wzbudzić zainteresowanie wśród klientów i dołączyć do znaczących firm.

  Zysk z obligacji

  Jak wiadomo tradycyjne obligacje wykupywane od Skarbu Państwa na chwilę obecną nie zarabiają zbyt wiele, jednakże spółki Marka oraz Mikrokasa stworzyli jedyne tak dochodowe obligacje na rynku GPW Catalyst przynoszące blisko 10% od lokowanej kwoty. W ten sposób zainteresowanie ich obligacjami wzrosły do tego stopnia, że spółka Mikrokasa oferująca obligacje o wartości 2 mln zł zebrała od grona inwestorów znacząco ponad 4,6 mln zł, a firma Marka oferując obligacje o takiej samej wartości 2 mln zł zgromadziła 2,48 mln zł. Obligacje oferowane były nie tylko firmom, ale także klientom indywidualnym, co miało znaczący wpływ na popularność i tak duże zainteresowanie ich wykupem.

  Instytucje pożyczkowe będą oferowały również obligacje

  Ze względu na dość duże zainteresowanie inwestycją w obligacje większa ilość firm pożyczkowych będzie umożliwiała ich wykup, aby pozostać w dalszym ciągu na rynku i utrzymać zainteresowanie wśród potencjalnych klientów.

  Dlaczego firmy pożyczkowe zdecydowały się na taki krok?

  Według zarządu Marka SA klienci indywidualni nie wymagają żadnych zabezpieczeń w porównaniu do banków, które przede wszystkim traktują tego typu firmy jak konkurencję, przez co odmawiają finansowania spółek nieposiadających żadnych zabezpieczeń.

  Obligacje wcale nie są bezpieczne

  Inwestycja środków pieniężnych w obligacje nie są pewne i nie gwarantują zysku. Jak wiadomo obligacje skarbowe mają poświadczenie i są zabezpieczone przed stratą, a w najgorszym wypadku nie otrzymamy tyle ile zainwestowaliśmy bądź będą wręcz nie do odzyskania w żadnym stopniu. Jednakże, jeżeli chodzi o inne firmy bez funduszu gwarancyjnego (zabezpieczenia) mogą wystąpić znaczne straty, a nawet inwestujący może zostać bez grosza gdyż inwestycja całkowicie przepadnie. Tak jak było to w 2013 roku, gdy firma Marka SA osiągnęła straty przekraczające 9 mln zł zastawiając się efektem restrukturyzacji firmy.

  Jak wiadomo zwiększyła się liczba i ryzyko nieściągalności pożyczek ze względu na wejście w życie przepisu dotyczącego upadłości konsumenckie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1306). Właśnie w nich jest to zaznaczone wyraźnie, iż kwota należności nieściągalnych w wyniku upadłości dłużnika jest minimalny, a więc w rzeczywistości niemożliwy.

  Problem z nieświadomością

  Ze względu na nieświadomość konsumentów finansowych występuje wiele skarg i pozwów, które nie mają rozstrzygnięcia. Przyczyną jest również system panujący w prokuraturze gdyż zdarzają się przypadki widocznego braku dokształcenia i uzupełniania kompetencji w tego typu dziedzinach. Jednakże, jeżeli wszystko się uda i osoba/firma wyłudzająca i łamiąca prawo zostanie skazana to kara jest tak niska, że powoduje ostatecznie zamknięcie/upadłość jednej firmy, na której miejscu pod zmienioną nazwą Ci sami właściciele tworzą kolejne firmy pożyczkowe.

  Jednakże, aby problem znalazł właściwe rozwiązanie wymaga jeszcze wielu uzupełnień prawnych i rejestrów przedsiębiorców by rynek finansowy, pożyczkowy został uregulowany.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _