• Polecana książka
  • książka Finansowa twierdza (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Inwestuj we własny dług (Wersja drukowana)
  • książka Finansowy spokój (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka [Edycja DVD] Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej (Wersja drukowana)
 • Koniec z kredytami hipotecznymi w mBanku

  Od połowy lipca nie będzie można już składać w mBanku wniosku o kredyt walutowy. Taka decyzja jest spowodowana wyrokiem wydanym przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Uznał on, że przeliczanie rat przez mBank na podstawie własnej tabeli kursów jest niedozwolone. Do czasu, kiedy bank znajdzie odpowiedni sposób na przeliczanie hipotecznych kredytów walutowych nie może przyjmować wniosków o ten produkt. Wnioski złożone przed 14 lipca mają być rozpatrzone i ewentualne umowy podpisane do 30 lipca. Później temat kredytów na mieszkanie w euro czy w dolarach w mBanku zostanie zamknięty.

  Decyzja SOKiK wydaje się słuszna. Bank musi zawiadamiać klienta o ryzyku kredytu walutowego. Ponadto umowy kredytowe muszą jasno i precyzyjnie określać wysokość oprocentowania oraz sposoby przeliczania na podstawie odpowiedniego kursu walut. Takie argumentu są bardzo jasne. Niedawno właśnie z powodu słabo i niezbyt konkretnie opisanych tych warunków klienci banku Millenium złożyli pozew zbiorowy. Co więcej, Sąd Najwyższy na Węgrzech dokładnie z tych samych powodów, czyli niewystarczającego informowanie klientów i niejasnych umów uznał około 90 procent podpisanych przez banki w tym kraju umów za niedozwolone i nieważne.

  2 Responses to Koniec z kredytami hipotecznymi w mBanku

  • Moim zdaniem bardzo dobrze postąpili. Bank nie może przeliczać rat wg własnej tabeli bo na pewno ona nie jest korzystna dla klienta.

  • Warto zaznaczyć, że wpływ na decyzję mBanku miała też na pewno najnowsza rekomendacja S, która weszła w życie w lipcu b.r. i w uproszczeniu mówi, że banki nie mogą udzielać kredytów w innej walucie, niż główne źródło zarobków kredytobiorcy.
   Tym samym ilość potencjalnych klientów na hipoteczne kredyty walutowe w polskich bankach znacznie spadła.

   M.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _