• Polecana książka
  • książka Inwestuj we własny dług (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja drukowana)
  • książka CZWARTA DROGA. Przełom w budżecie domowym (Wersja drukowana)
  • książka Grid Trading (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Koszty zakupu mieszkania na kredyt

  Zakup mieszkania na kredyt zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego związany jest z różnego rodzaju dodatkowymi kosztami. Należy je wziąć pod uwagę jeszcze przed złożeniem wniosku. Okazuje się bowiem, że osoby starające się o kredyt muszą mieć przygotowane nawet kilkadziesiąt złotych w gotówce.

  1. Wkład własny. W 2016 roku wynosi on 15 procent. W 2017 roku wzrośnie do 20 procent. Przy nieruchomości o wartości 250 tys. złotych będzie to zatem 37,5 tys. złotych.

  2. Opłaty bankowe:

   – prowizja dla banku. Zwykle wynosi ona od 0 do 2 procent,

   – większość banków wymaga założenia zwykłego rachunku bankowego, czasem także karty kredytowej. W związku z tym należy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, choć zwykle konta takie są darmowe.

  3. Opłaty transakcyjne:

   – taksa notarialna. W przypadku nieruchomości o wartości od 60 tys. do 1 mln złotych wynosi ona 1010 zł plus 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 tys. zł.,

   – jeśli mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, to należy wliczyć otarcie księgi wieczystej- 60zł,

   – wpis prawa własności w księgę wieczystą- 200zł,

   – odpisy notarialne- opłata za stronę wynosi średnio 10zł. Takich odpisów trzeba będzie jednak zrobić kilka, dla siebie, dla banku i dla sądu. Tu trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami rzędu 200zł, ale jest to stawka bardzo zmienna,

   – w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2 procent wartości nieruchomości.

   – ewentualna prowizja dla agenta nieruchomości- 2-2,5 % wartości nieruchomości.

  4. Opłaty ubezpieczeniowe:

   – ubezpieczenie pomostowe, które obowiązuje w czasie trwania hipoteki (czasem jest to nawet kilka tygodni),

   – ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego,

   – ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, od zdarzeń losowych,

   – banki mogą mieć nieco różniące się między sobą wymogi, ale na pewno każdy będzie wymagał wykupienia jakiegokolwiek ubezpieczenia.

  5. Koszty wykończenia mieszkania- zależne od stanu mieszkania, możliwości, potrzeb itd. Szacuje się, że wynoszą one około 10 procent wartości nieruchomości, ale jest to raczej wartość minimalna.

  Mieszkania o wartości 250 tys. zł. z rynku pierwotnego:

  • wkład własny- 37,5 tys. zł.,

  • prowizja dla banku (2%)- 5000 zł,

  • taksa notarialna- 1770 zł,

  • wpisy do księgi wieczystej- 260zł,

  • odpisy notarialne- 200 zł,

  • prowizja dla agenta (2,5%)- 6250 zł,

  • wykończenie (10%)- 25 tys. zł.

   RAZEM- 75 980 zł.

  Mieszkanie o tej samej wartości, ale z rynku wtórnego:

  • praktycznie wszystko pozostaje bez zmian, należy jednak odliczyć 60 zł opłaty za otwarcie księgi wieczystej, a doliczyć podatek od czynności cywilno-prawnych, czyli 5000zł,

   RAZEM- 80 920 zł.

  Od 2017 roku wzrośnie do 20 procent wymagany wkład własny, dlatego stawki te również ulegną zmianie.

  Należy zatem wydać blisko 1/3 wartości mieszkania i to niezbyt komfortowego, bo za 250 tys. złotych w dużym mieście nie znajdzie się żadnego apartamentu, aby mieć możliwość spłacania go przez najbliższe 25 lat, co wreszcie doprowadzi do tego, że będzie ono nasze.

  Do pewnego stopnia niektóre z tych opłat można obniżyć. Przede wszystkim można negocjować stawkę agenta nieruchomości, a nawet z jego usług zrezygnować. Można także dokładnie porównać oferty banków i wybrać tę najkorzystniejszą. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na prowizję banku oraz na wymagane ubezpieczenia. Niektóre banki reklamują się, że nie pobierają żadnej prowizji. Tymczasem mają inne wymogi, które im rekompensują „starty”. W konsekwencji klient i tak wydaje tyle samo. Należy zatem zwracać uwagę na takie haczyki. Opłaty za odpisy notarialne oraz wysokość taks może być zmienna. W jednym mieście można spotkać się z kilkoma różnymi stawkami. Warto zatem poszukać tego najtańszego notariusza.

  Oszczędzić można wreszcie na wykończeniu domu i robi to wiele osób. Nie wolno jednak dać się zwariować. Niektóre oszczędności na materiałach mogą okazać się bowiem pozorne.

  One Response to Koszty zakupu mieszkania na kredyt

  • Tych dodatkowych kosztów, których nie widać na pierwszy rzut oka jest sporo. Niestety to często one zaważają na naszym braku możliwości wzięcia kredytu.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _