• Polecana książka
  • książka Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka [Edycja DVD] Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej (Wersja drukowana)
  • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja audio (Audio CD))
 • Lokata dynamiczna – czy warto?

  116_imgLokata dynamiczna, to pojęcie, które dla wielu osób jest mało zrozumiałe. Nie ma w tym nic zaskakującego. Lokaty bankowe, określane tym terminem znane są tak naprawdę od niedawna. Czym są lokaty dynamiczne i w jakich okolicznościach warto się na nie decydować?

  Odpowiadając na to pytanie wtarto rozpocząć od określenia czym są lokaty dynamiczne. To lokaty charakteryzujące się tym iż ich oprocentowanie rośnie wraz z terminem ich trwania. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym jest ono większe – wzrasta regularnie co określony czas. Najczęściej odsetki nie są dopisywane do sumy lokaty, chociaż nie jest to generalna zasada. Nierzadko jest wręcz odwrotnie. Pieniądze z lokaty można wypłacić w każdym momencie – w części lub w całości, nie ryzykując iż odsetki nie zostaną wypłacone.

  Lokaty dynamiczne znajdują się w ofertach wielu banków – warto więc przywiązać dużą wagę do tego, by znaleźć tą, która jest rzeczywiście dobra. Warto wiec spojrzeć na zasady lokaty – czy i w jakiej sytuacji oprocentowanie rośnie, jakie są dodatkowe wymogi dla klienta, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia, które spowodują iż oprocentowanie lokaty nie zostanie klientowi wypłacone.

  Oprocentowanie na lokacie dynamicznej to bardzo istotna sprawa. Warto zdać sobie sprawę z tego iż rosnące oprocentowanie, które jest charakterystyczne dla tej lokaty, aby było korzystne dla banku musi być – szczególnie na początku – niewielkie. Nie można powiedzieć, że lokata dynamiczna to najlepsza lokata. Jednak lokata dynamiczna jest rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy z powodzeniem mogą na lokacie zamrozić środki na długi czas – zyski z lokaty dynamicznej w pierwszym okresie jej trwania nie są bowiem wielkie – później przekraczają średnie zyski z innych lokat. Zakładając ją należy jednak pamiętać o szczegółach lokaty. To one niejednokrotnie decydują o tym, czy lokata jest korzystna, czy też nie.

  Autor: Zenon Malicki Dziennikarstwo obywatelskie NSInfo II

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _