• Polecana książka
  • książka Armia cesarza (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Bohater Finansów Nowej Ery (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Ekspertka (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Forex 1. Podstawy Giełdy Walutowej (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Odszkodowania za błędy lekarskie

  Według art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty „lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i z należytą starannością”.

  W polskim prawie nie istnieje w zasadzie jedna stała definicja błędu medycznego, który bywa nazywany także „błędem lekarskim”, „błędem w sztuce medycznej”. Jego istotę możemy wywnioskować zatem z powyższego zdania. Za taki błąd uznaje się takie zachowanie lekarza lub osoby wykonującej czynności medyczne, które będzie niezgodne z aktualna wiedzą medyczną, standardami i etyką zawodową. Błąd medyczny może także dotyczyć zaniechania zgodnych ze standardami czynności. W każdym wypadku ta nieprawidłowa czynność ma negatywny wpływ na zdrowie lub życie osoby poszkodowanej, czyli najczęściej chorego.

  Błędy medyczne dzielimy zasadniczo na trzy kategorie:

  1. Błędy diagnostyczne- polegają na błędnym rozpoznaniu choroby i złej diagnozie. W wyniku takiej czynności lekarz dobiera nieodpowiednie dla danego pacjenta środki leczenia, które w przypadku błędy mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowiu.
  2. Błędy terapeutyczne- polegają na dobraniu nieodpowiedniej metody leczenia. Bardzo często wynikają z popełnionego błędu diagnostycznego.
  3. Błędy rokowania- polegają na błędnym prognozowaniu.

  Osoby poszkodowane na skutek błędu medycznego powinny wnioskować o odszkodowanie. W teorii wygląda to całkiem prosto. Okazuje się jednak, że w praktyce nie jest już tak wesoło.

  Zasmucać może nas to, co słyszymy w telewizji czy czytamy na stronach internetowych. Regularnie i niestety często słyszy się o rażących błędach lekarzy czy innych osób wykonujących czynności medyczne, jak pielęgniarki czy ratownicy. Jasną sprawą jest to, że na wszystkie wiadomości, które do nas docierają trzeba brać poprawkę. Bardzo często pewne sytuacje są dla nas- zwykłych odbiorców- nie do końca jasne. Często się zdarza, że wyjaśnienie niektórych sytuacji jest znacznie prostsze niż pokazują to media, ale to w zasadzie sprawdza się w praktycznie każdej dziedzinie. Nie zmienia to wszystko jednak faktu, że błędy medyczne się zdarzają. Niestety nikt nie jest nieomylny. W przypadku kiedy my sami lub ktoś z naszych bliskich zostanie poszkodowany na skutek właśnie takiego zdarzenia, powinniśmy walczyć o odszkodowanie. Dla wielu osób jest to proces bardzo trudny. Niektórzy w wyniku błędu lekarza, złej diagnozy, źle przeprowadzonego leczenia tracą swoich najbliższych. Całkiem zrozumiałe jest to, że takie osoby pogrążone w smutku nie myślą o pieniądzach, a raczej rozpaczają po śmierci matki, ojca czy żony lub męża. W takich wypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii. Wyznaczenie pełnomocnika pozwoli na zaoszczędzenie formalnych, nieraz przykrych czynności.

  Osoba poszkodowana w wyniku błędu medycznego może wystąpić do sądu cywilnego z żądaniem odszkodowania lub też zadośćuczynienia pieniężnego. Poszkodowany powinien także jasno określić, jakiej wysokości tychże roszczeń oczekuje. Zupełnie niezależnie od tych roszczeń pieniężnych poszkodowany może także wystąpić do sądu lekarskiego z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności lekarza, który błędu się dopuścił. Oprócz tego poszkodowany może udać się także z ta właśnie sprawą nawet do sądu karnego. Poprzez takie działanie, o ile nie są bezpodstawne i o ile nikt nie wątpi w winę medyka, może on nawet stracić prawo do wykonywania zawodu.

  Sprawy związane z błędami lekarskimi, odszkodowania, zadośćuczynienia- to zawsze są sytuacje bardzo nieprzyjemne dla poszkodowanych. Jasne jest, że pieniądze nie zwrócą zdrowia, a tym bardziej życia. W wielu przypadkach na pewno mogą poprawić sytuację, np. jeśli uszczerbek na zdrowiu przyczynił się do znacznego obniżenia poziomu życia rodziny.

  2 Responses to Odszkodowania za błędy lekarskie

  • dobrze to wszystko wiedzieć, dzięki. obecnie jakoś coraz częściej słyszy się o problemach z błędami lekarskimi, dlatego warto mieć świadomość, jak można dochodzić swoich praw. pozdrawiam.

  • Dzięki za uświadomienie mnie, miałem właśnie mały problem, bo mój „ukochany” lekarz się pomylił…

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _