• Polecana książka
  • książka Bohater Finansów Nowej Ery (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Wydanie II Sztuka zdobywania pieniędzy. (Wersja audio (MP3))
  • książka Inwestuj we własny etat (Wersja drukowana)
  • książka Inwestuj we własny etat (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Podatek od prezentów komunijnych

  Fiskus ma prawo pobrać podatek od kosztownych prezentów komunijnych takich jak np. laptop, tablet bądź quad.

   

  Coraz częściej dzieci na komunie otrzymują prezenty od rodziny, znajomych, chrzestnych o dość dużej wartości materialnej. Takie prezenty według urzędu skarbowego to forma darowizny z prawnego punktu widzenia i w związku z tym obdarowany jak i osoba, która przekazuje darowiznę powinni zgłosić taką informację do fiskusa.

  Konieczność odprowadzenia podatku od prezentu będzie zależała od więzów rodzinnych oraz wartości przedmiotu.

  Grupa zerowa zwolniona od odprowadzenia podatku niezależnie od wartości darowizny to najbliższa rodzina, do której można zaliczyć: małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Jednakże, jeżeli wartość prezentów w ciągu 5 lat przekroczyła łączną kwotę 9 637 zł obdarowany ma konieczność zgłoszenia takiej sytuacji w US w ciągu 6 miesięcy, natomiast, gdy jest to osoba niepełnoletnia ten obowiązek przechodzi na prawnych opiekunów. W przypadku, gdy prezentem jest GOTÓWKA i przekracza pewną kwotę, a dodatkowo została przekazana z ręki do ręki od podatku nie jest nikt zwolniony.

  Pozostała część osób jest zwolniona z ulgi i każdy prezent przekraczający kwotę wolną od opodatkowania (suma wartości darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat nie może przekroczyć 4902 zł) jest zmuszony do zgłoszenia i odprowadzenia podatku.

   

  One Response to Podatek od prezentów komunijnych

  • Każdy sposób jest dobry na uzyskanie kasy od obywateli. A może by tak zacząć od samych rządzących??

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _