• Polecana książka
  • książka Bohater Finansów Nowej Ery (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja drukowana)
  • książka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej (Wersja audio (Audio CD))
 • Przebieg likwidacji szkody majątkowej

  Polisa ubezpieczeniowa jest dla nas ochroną finansową w razie przewidzianych w umowie wypadków. Zaliczymy tu wypadki samochodowe, zalanie, pożary i inne okoliczności. Na skutek takich wypadków dotyka nas szkoda, która może mieć charakter majątkowy lub niemajątkowy, jak np. utrata zdrowia. Aby uzyskać odszkodowanie z tytułu szkody majątkowej, musi zostać przeprowadzony proces jej likwidacji. Warto poznać jego zasady, a także nasze obowiązki, aby w razie szkody nie posądzono nas o zaniedbanie.

  Za przykład niech posłuży zalanie mieszkania.

  Po weekendzie spędzonym u rodziny na wsi Kasia i Wojtek wracają do swojego mieszkania. Po przejściu przez próg okazuje się, że stoją po kostki w wodzie. Cała podłoga w ich mieszkaniu pokryta jest wodą. W tym właśnie momencie następuje powzięcie wiadomości o szkodzie, a zatem moment, kiedy poszkodowany dowiaduje się o jej wystąpieniu. Obowiązkiem poszkodowanego jest w takiej sytuacji uczynić wszystko, co jest możliwe, aby zapobiec jeszcze większym szkodom. Kasia i Wojtek powinni zatem zabrać się za wynoszenie co kosztowniejszych i bardziej narażonych na zniszczenie mebli, a także sprzętów elektronicznych. Powinni także sprawdzić, czy zalanie nie nastąpiło poprzez usterkę w ich mieszkaniu, np. pęknięty wężyk w zmywarce.

  Kolejnym etapem jest powiadomienie odpowiednich służb zależnych od rodzaju wypadku. W razie pożaru dzwonimy po straż pożarną, a w razie kradzieży czy włamania po Policję. Nie dla wszystkich jest to niestety tak oczywiste. Może się zdarzyć jednak, że jeśli tę czynność zaniedbamy, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty odszkodowania.

  Jeśli upewnimy się, że nic gorszego już się nie stanie, że miejsce wypadku zostało zabezpieczone, pora zadbać o swoje interesy. Kasia i Wojtek powinni zatem zadzwonić do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i zgłosić szkodę. Można to zrobić także drogą mailową. Potrzebny będzie nam numer polisy. Ubezpieczyciel wyznaczy nam termin oględzin miejsca wypadku oraz powie, jakie dokumenty musimy przygotować. Warto wiedzieć, że do czasu oględzin miejsce szkody powinno zostać w stanie nienaruszonym- o ile jest to stan niezagrażający nikomu. Kasia i Wojtek po zgłoszeniu szkody powinni zatem zrobić zdjęcia całemu swojemu mieszkaniu. Powinni sfotografować wszystkie zaistniałe szkody. Później powinni zadbać o usunięcie wody z mieszkania, ponieważ im dłużej będzie ona tam „zalegać”, w tym gorszym stanie będzie ich mieszkanie.

  Oględziny powinny nastąpić w ciągu tygodnia od dnia zgłoszenia szkody. Jest to bardzo ważny etap. Poszkodowani, czyli Kasia i Wojtek powinni pokazać rzeczoznawcy wszystkie fotografie, wskazać wszystkie szkody. Tu ważne jest, aby zrobione to zostało bardzo rzetelnie i szczegółowo. Od tego bowiem, co zobaczy rzeczoznawca zależy wysokość odszkodowania. Sporządzony zostanie protokół po takich oględzinach, który poszkodowany musi podpisać, o ile się z nim zgadza.

  W teorii wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Praktyka pokazuje jednak, że jest to termin dość ruchomy. Często konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów. Poszkodowani mogą także się nie zgodzić z zasądzonym odszkodowaniem. Wtedy mogą się odwołać, co oczywiście przedłuży termin oczekiwania na odszkodowanie o kolejne dni. Najbardziej pozytywny scenariusz zakłada jednak, że w ciągu miesiąca Kasia i Wojtek otrzymają pieniądze za zniszczone meble, podłogi i ściany, a także inne ubezpieczone przedmioty.

  Zwróćmy bardzo dużą uwagę na skompletowanie wszystkich dokumentów wymaganych przez ubezpieczyciela. To znacznie skróci czas oczekiwania na odszkodowanie. W przypadku kradzieży lub włamania będzie potrzebny także protokół policyjny. Zadbajmy zatem o to, aby z naszej strony nie było żadnych opóźnień, które przecież nie leżą w naszym interesie.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _