• Polecana książka
  • książka Spirala Bogactwa (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja audio (MP3))
  • książka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Forex 1. Podstawy Giełdy Walutowej (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Rekordowy przyrost kredytów i dalszy ubytek depozytów

  credit_401(K) 2013Z bilansu wrześniowych danych NBP na temat podaży pieniądze wynika, że w tym roku mamy niespotykany w tym roku przyrost wartości kredytów gospodarstw domowych i dalszy ubytek depozytów.

  Dane o podaży pieniądze opublikowane przez NBP wskazują, że we wrześniu nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach zwiększały się kredyty bankowe. Dla gospodarstw domowych nominalnie wzrosły o 4,8 mld – zaznaczają analitycy NBP. Jednak ok. 2 mld zł z tej kwoty było wynikiem zakupu przez jednej z banków pakietu wierzytelności od podmiotu spoza sektora bankowego. Faktyczny przyrost nominalny wyniósł więc 2,8 mld zł. Jak twierdzą analitycy, realnie było to jednak sporo więcej. Po uwzględnieniu zmian kursowych realny wzrost zadłużenia Polaków wyniósł we wrześniu około 3,8 mld zł.

  Zadłużenie Polaków w bankach sięgnęło we wrześniu 560,8 mld zł. Nieznacznie spadły natomiast ich depozyty. Nominalnie stopniały o ponad 0,9 mld zł do 530,9 mld zł.

  Firmy nadal czekają na swój czas. Analitycy podają, że wrzesień nie był tak zły. Przedsiębiorcy realnie zwiększyli swoje zadłużenie kredytowe o ok. 0,9 mld zł i na koniec września byli winni bankom 275,8 mld zł. Depozyty przedsiębiorstw wyniosły na koniec minionego miesiąca blisko 188,7 mld zł, nominalnie przybyło ich 0,7 mld zł, a realnie o ok. 0,3 -0,4 mld zł więcej.

  Źródło: Open Finance

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _