• Polecana książka
  • książka Finansowa twierdza (Wersja drukowana)
  • książka Finansowa twierdza (Wersja audio (MP3))
  • książka Jak pracując mniej, zarabiać więcej (Wersja audio (MP3))
  • książka Finansowy Geniusz (Wersja audio (Audio CD))
 • Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka

  W Polsce, tak jak i w całej Europie, z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na nowotwory. Za przyczyny tego zjawiska podaje się starzenie się społeczeństwa i inne czynniki zewnętrzne. Wciąż jednak nie ma jednego leku na nowotwory. Jedynym sposobem walki z nimi jest wczesne wykrycie. W każdym właściwie wypadku diagnoza taka jest bardzo przykra i zaskakująca. Mało kto jest w jakikolwiek sposób przygotowany na nowotwór. Z pomocą w pewien sposób przychodzą komercyjne firmy ubezpieczeniowe, które jakiś czas temu wprowadziły na rynek zupełnie nowy produkt, jakim jest ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka.

  Co daje takie ubezpieczenie?

  Przede wszystkim bezpieczeństwo. Tak ciężkiej choroby jak nowotwór nie można w żaden sposób przewidzieć, a po jej diagnozie życie nie tylko chorego, ale i całej jego rodziny diametralnie się zmienia. Bardzo często nowotwór oznacza całkowitą niezdolność do pracy, co może oznaczać znaczna obniżenie jakości życia rodziny. Samo leczenie również niemało kosztuje. To wszystko sprawia, że taka diagnoza w życiu rodziny staje się tragicznym wydarzeniem pod praktycznie każdym względem. Świadczenie pochodzące z ubezpieczenia może jednak tę sytuacje znacznie poprawić. Nie zwróci zdrowia, nie pokona choroby, ale da w pewnym sensie spokój i komfort.

  Świadczenie wypłacane jest od dnia postawienia diagnozy i ten właśnie dzień uznaje się za datę wygaśnięcia umowy. Nie ma już zatem obowiązku płacenia rat. Świadczenie wypłacane jest w transzach, a ich rozkład i wysokość zależy przede wszystkim od samego ubezpieczyciela. Pierwsza transza może wynosić około 40% świadczenia. Kolejne wypłacane są w trakcie leczenia, przy każdej chemioterapii i radioterapii. Tu należy jednak zwrócić uwagę na zapisy w regulaminie. Może się bowiem zdarzyć, że ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłaty transz tylko w przypadku pięciu zabiegów. Wyznaczana jest również miesięczna rata, której wysokość może pokrywać koszty leczenia, pobytu w szpitalu i wszelkie inne wydatki ponoszone przez rodzinę. Wypłacanie świadczeń udzielane jest przez 12 miesięcy od dnia diagnozy.

  Do ubezpieczenia można dodatkowo dokupić pakiet assistance, który gwarantuje kolejne udogodnienia. Zaliczymy do nich pomoc domową, dostarczanie leków do domu, transport z i do szpitala, a nawet opiekę nad dziećmi.

  Dla kogo jest ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór?

  Zależnie od ubezpieczyciela. W jednej firmie znajdziemy przedział wiekowy 20-59, w innej natomiast 18-61. Ubezpieczenie jest i dla kobiet, i dla mężczyzn. Możemy nawet znaleźć osobne oferty, bardziej dopasowane pod względem płci. Osobno przecież jest traktowany rak piersi, a inaczej prostaty.

  Jakie są wymagania ubezpieczycieli?

  Naturalnie ubezpieczyciel nie będzie wypłacał świadczenia, jeśli diagnoza zostanie postawiona w trakcie trwania karencji. Nie zostanie ono także wypłacone, jeśli chory został skierowany na badania, w wyniku których wykryto raka, przed dniem podpisania umowy. To samo dotyczy sytuacji, kiedy rak został wykryty po wygaśnięciu umowy.

  Na co należy uważać?

  Przede wszystkim na zakres ochrony. Nie każdy ubezpieczyciel i nie każdy wariant oferuje to samo. Ponadto nie każdy nowotwór może być objęty ochroną. W jednej z firm ochroną nie jest objęty rak prostaty, jeśli nie został oceniony na 6 w skali Gleasona, rak skóry inny niż czerniak i kilka innych chorób. Może się zdarzyć, że w tańszym wariancie będzie wymienionych tych kilka rodzajów nowotworów. Na takie pozornie szczegóły należy zwracać uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć bardzo przykrych rozczarowań.

  Trzeba pamiętać także o już bardziej formalnym aspekcie. Ubezpieczenie od zachorowania na raka nie zawsze jednak jest produktem samodzielnym. Może być tak, że wymagane będzie wykupienie zwykłego ubezpieczenia na życie.

  Czy warto wykupić takie ubezpieczenie?

  Tak, ponieważ zawsze warto mieć ubezpieczenie na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Pieniądze nie pokonają choroby, ale zapewnią psychiczny komfort. Jeśli ciężko zachoruje główny żywiciel rodziny, to jej sytuacja znacznie się pogorszy. Świadczenie z ubezpieczenia może natomiast choć na pewien czas zapewnić nie tyle byt, co zagwarantować normalne leczenie. Ubezpieczyciele często oferują także pomoc specjalistów, a zatem onkologów, co również ma niemałe znaczenie.

  Przeciwnicy takiego ubezpieczenia przypominają, że ryzyko zachorowania na nowotwór jest stosunkowo niskie. I jest to prawda. Składka w wysokości około 100 zł miesięcznie dla wielu osób może być pewnym obciążeniem. Warto jednak pamiętać, że w razie choroby korzyści są niewspółmiernie wyższe. Co więcej, do takiego ubezpieczenia można dokupić dodatkowo część inwestycyjną, która przez te kilka lat nam rośnie i którą możemy później z pewnym zyskiem odebrać. Nie jest to wprawdzie zysk bardzo wyraźny, ale na pewno taki, który uchroni nasz kapitał przed inflacją.

  2 Responses to Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _