• Polecana książka
  • książka Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Start-Up bez pieniędzy (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Armia cesarza (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Armia cesarza II (Wersja drukowana)
 • Unieważnienie kredytu we frankach ?

  chf-kallebooW 2007 r. kurs franka szwajcarskiego wynosił poniżej 2,50 zł, a bankierzy zapewniali, że jest to stabilna i bezpieczna waluta, nie wspominając praktycznie o ryzyku walutowym. W Polsce na zaciągnięcie

  kredytu hipotecznego

  w tej walucie zdecydowało się ok. 700 tys. osób ponieważ miało to być rozwiązanie tańsze niż kredyt w złotówkach. Problemy zaczęły się kiedy kurs franka szwajcarskiego zaczął gwałtownie rosnąć w 2008r. i do chwili obecnej utrzymuje się na wysokim poziomie ok 3,40 zł.

  Wraz z kursem w górę poszybowały raty kredytów walutowych, co spowodowały problemy ze spłatą rat u części kredytobiorców. Obecnie ok 3 na 100 kredytobiorców nie jest w stanie terminowo spłacać rat kredytu.

  Z tym samym problemem boryka się wielu Europejczyków, szczególnie w krajach, w których kryzys gospodarczy miał cięższy przebieg niż w Polsce. W Chorwacji sąd stanął po stronie kredytobiorców uznając, że nie zostali oni właściwie poinformowani o ryzyku kredytowym i zdecydował, że banki muszą przewalutować kredyty we frankach na lokalną walutę po kursie z dnia podpisania umowy.

  W Polsce o taką możliwość zdecydował się walczyć Tomasz Sadlik, mieszkaniec Krakowa, który w 2007r. zaciągnął kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich. Po gwałtownym wzroście kursu waluty okazało się, że wysokość kredytu przewyższa wartość zakupionej nieruchomości. Kiedy zaczęły się problemy z terminową spłatą rat, bank podjął decyzję o egzekucji długu z nieruchomości. Pan Tomasz twierdzi, że nie został właściwie poinformowany o ryzyku związanym z zaciągnięciem zobowiązania i walczy o unieważnienie umowy kredytowej oraz o wstrzymanie egzekucji z nieruchomości i majątków dłużników na czas prowadzenia postępowania sądowego.

  Specjaliści raczej wątpią jednak w to aby w Polsce zdarzyła się sytuacja analogiczna do tej w Chorwacji. Silnym argumentem po stronie banków jest fakt, że w zapisach umów kredytowych znajdowały się zapisy o ryzyku zmiany kursów walutowych, a to umowa jest jedyną podstawą do roszczeń klientów względem banków.

  Obecnie kredyty walutowe stały się produktem niszowym, KNF nakazał bankom zaostrzenie kryteriów ich przyznawania, a klienci znając historię kredytów we frankach boją się zaciągania kredytów w walutach obcych. Obecnie tylko poniżej 1% kredytów jest udzielanych w walutach innych niż złoty. Pewne jest, że z dużym zainteresowaniem sprawie Pana Tomasza przyglądają się inni kredytobiorcy w podobnej sytuacji i z niecierpliwością będą oczekiwać na decyzję sądu w tej sprawie. Nadziei na to, że sąd stanie po stronie kredytobiorców dodają im decyzje sądów takie jak ta w Chorwacji.

  One Response to Unieważnienie kredytu we frankach ?

  • No jeśli by pan Tomasz wygrał sprawę z bankiem byłby to precedens na skalę krajową. Jednak sprawa może się ciągnąć latami, więc ciekaw jestem czy podczas trwania procesu bank może zająć nieruchomość za nie spłatę kredytu.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _