• Polecana książka
  • książka Jak o pieniądzach myślą bogaci i dlaczego biedni robią błąd, myśląc inaczej (Wersja drukowana)
  • książka Armia cesarza (Wersja audio (Audio CD))
  • książka Praktyczne porady finansowe (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Utrata pracy ! Co z kredytem ?

  loss_work_stuartpilbrowZaciągnięcie kredytu gotówkowego w obecnych czasach nawet pomimo kryzysu nie jest trudne, szczególnie dla osób posiadających stałe dochody z umowy o pracę. Wielu z nas korzysta z tej możliwości ponieważ dzięki pożyczkom jesteśmy w stanie szybciej zrealizować swoje plany dotyczące remontu mieszkania lub wakacyjnej podróży po europejskich stolicach, spłacając je później w wygodnych ratach w czasie zimowych miesięcy. Więc teraz planując domowy budżet na nadchodzące miesiące musimy uwzględnić poza czynszem i rachunkami za energię czy telefon także ratę jednego lub kilku kredytów.

  Problem może się pojawić kiedy w nieoczekiwany sposób stracimy źródło dochodów np. w wyniku długotrwałej choroby lub redukcji etatów w firmie. Utrata płynności finansowej choćby na kilka miesięcy grozi poważnymi komplikacjami w naszych stosunkach z instytucjami finansowymi, których ze zrozumiałych względów każdy wolałby uniknąć. Często na etapie podpisywania umowy kredytowej nie dopytujemy co obejmuje ubezpieczenie i w jakiej sytuacji możemy z niego skorzystać. Kiedy brakuje pieniędzy po prostu zapożyczamy się u rodziny lub znajomych aby tylko uregulować rachunki i przetrwać najgorszy okres zanim sytuacja nie wróci do normy.

  Tymczasem ubezpieczenie kredytu może uwolnić nas od części problemów i bezsennych nocy. Kiedy znajdziemy się w nieoczekiwanych tarapatach warto udać się do banku z pytaniem czy ubezpieczenie obejmuje sytuację w której się znaleźliśmy. Warunki ubezpieczeń różnią się w poszczególnych bankach i są zależne od pakietu ubezpieczeń na jaki zdecydowaliśmy się podpisując umowę kredytu ale z reguły mieszczą się w podobnych ramach. Oczywiście ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za nasze zobowiązania jeśli zwolniono nas dyscyplinarnie lub sami z hukiem zrezygnowaliśmy z pracy bo przestała się nam podobać. Nie można też na niego liczyć jeśli mieliśmy umowę o pracę na czas określony pracodawca nie zdecydował się jej przedłużyć a kredyt był zawarty na dłuższy okres. Kiedy więc można skorzystać z ubezpieczenia ? Wtedy kiedy tracimy pracę z powodów od nas niezależnych – np. likwidacja stanowiska pracy. Także kiedy tracimy znaczną część dochodów w wyniku choroby i przebywamy na zwolnieniu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokrywa raty kredytu przez określony czas, np. aż znajdziemy nową pracę ale nie dłużej niż 12 m-cy. Okres przez jaki możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela różni się w poszczególnych bankach warto więc przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia naszego kredytu lub zapytać o nie pracownika banku.

  Niechętnie patrzymy na umowy zawierające płatne ubezpieczenia, ponieważ traktujemy je jako zbędne podwyższanie kosztów zobowiązania. Szybko z nich rezygnujemy jeśli jest taka możliwość ale banki często uzależniają przyznanie kredytu od tego czy skorzystamy z oferty ubezpieczenia i wtedy się na nie decydujemy. Warto o tym pamiętać ponieważ pomoc ubezpieczyciela może uratować nasze finanse kiedy nieoczekiwanie znajdziemy się w trudnej sytuacji.

  4 Responses to Utrata pracy ! Co z kredytem ?

  • w tekście napisano, że ubezpieczyciel pokrywa raty nie dłużej niż 12 m-cy – zwykle tylko do momentu aż nie znajdziemy nowej pracy, i nie jest prawdą twierdzenie, że z ubezpieczenia mogą skorzystać osoby z dłuższym stażem pracy, żeby dostać kredyt wymagany jest 3 miesięczny staż pracy i tyleż wystarczy aby ubezpieczyć kredyt
   oczywiście są to tylko ogólne reguły ponieważ zasady ubezpieczeń mogą się różnić w poszczególnych bankach, więc nie ma o co się kłócić – każdy mógł się spotkać z innym wariantem

  • Czyli jak to zwykle bywa, albo płacimy więcej i nie ryzykujemy aż tak bardzo, albo jesteśmy pewni swego i nie podwyższamy swoich opłat. Ciekawi mnie natomiast fakt, czemu ubezpieczyciel pokrywa raty przez aż 12 miesięcy. Niby mi się podoba, ale to jest strasznie długi okres czasu, i nie ma przypadkiem tutaj jakiegoś dodatkowego haczyka?

  • 1. „…z ubezpieczenia kredytu mogą skorzystać ludzie z dłuższym stażem pracy. Ile to wynosi, to już sobie nie przypomnę, zresztą podejrzewam, że w róznych bankach może to być różny okres….” – dokładnie w różnych bankach jest to różny okres ja gdy brałem kredyt nie patrzono zbytnio na to ile pracuję tylko jaką mam umowę (czy na czas określony czy nie). Może w innych bankach zwracają na to uwagę jednak w moim banku nie patrzyli na staż pracy.
   2. „… Po drugie, pokrywa nie całość rat, a ich część, z reguły 40-50%….” to chyba jeszcze zależy od banku oraz ubezpieczenia jakie oferuje. Ja mam w umowie pokrycie całych rat.

  • Drobna korekta, a raczej dwie: z ubezpieczenia kredytu mogą skorzystać ludzie z dłuższym stażem pracy. Ile to wynosi, to już sobie nie przypomnę, zresztą podejrzewam, że w róznych bankach może to być różny okres. Po drugie, pokrywa nie całość rat, a ich część, z reguły 40-50%.
   W razie przejściowych problemów można również skorzystać z tzw. wakacji kredytowych – czyli przez miesiąc nie płacisz składek. Zawsze to odrobinę odciąża kredytobiorcę, który znalazł się w kiepskiej sytuacji wskutek utraty pracy.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _