• Polecana książka
  • książka Armia cesarza (Wersja audio (MP3))
  • książka Finansowa twierdza (Wersja drukowana)
  • książka Mądry dom, bogaty dom (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Carry Trading (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Z czym się wiążą „wakacje kredytowe”

  Każdy klient banku decydujący się na zaciągnięcie kredytu chciałby jak najszybciej i najtaniej spłacić swój dług. Jednakże są czasami sytuacje, że
  potrzebujemy przerwy, ·chwili oddechu i spokoju, ale czy warto wtedy zdecydować się na tak popularną przerwę w spłacie kredytu i wybrać „wakacje kredytowe”?

  Długość wakacji kredytowych jest  uzależniona między innymi od oferty banków i może ona trwać od miesiąca do nawet trzech lat. Aczkolwiek musimy pamiętać, że z takiej możliwości mogą skorzystać jedynie rzetelni kredytobiorcy spłacający terminowo swoje zadłużenie. W przypadku brak spłat bądź, gdy występują nieregularne, nieterminowe spłaty wyznaczonych rat to nie będziemy mogli skorzystać z takiej opcji.

  Istnieją dwa rodzaje wakacji kredytowych

  • Karencja w spłacie kredytu – polega ona przede wszystkim na regulowaniu części odsetkowej raty, co jest korzystne jedynie dla osób regularnie spłacających swoje zadłużenie w ratach stałych oraz malejących, gdy część kapitałowa jest stała przez cały okres kredytowania.
  • Wakacje kredytowe – czasowe zawieszenie spłaty raty zarówno w części kapitałowej jak i odsetkowej. Taką opcję można wykorzystać w zależności od propozycji – oferty banku. Zazwyczaj taka możliwość oferowana jest po rocznej regularnej spłacie rat  w wymiarze jednego miesiąca przerwy, bądź ilość miesięcy równa ilości już spłaconych lat kredytu np. po spłacie w ciągłości 5 lat będziemy mogli wystąpić o 6 miesięcy „wakacji kredytowych”. W takim przypadku najczęściej należy złożyć oświadczenie woli o chęci skorzystania z takiej przerwy uwzględniając przyczyny, z jakich decydujemy się na takie rozwiązanie.

  Bank BPH, jako jedyny umożliwia swoim kredytobiorcom korzystanie z miesięcznej przerwy raz w roku bez podania przyczyny. Natomiast,  gdy kredytobiorcy urodzi się dziecko bądź dokona adopcji przysługuje mu  aż 3 miesiące takich „wakacji”.

  Konsekwencje wiążące się z przerwą w spłacie kredytu

  Decydując się na zawieszenie rat w spłacie kredytu musimy wsiąść pod uwagę następstwa, jakie wiążą się z naszą decyzją, a mianowicie takie jak:

  • Wydłużenie okresu kredytowania
  • Rozłożenie równowartości rat zawieszony na pozostałe raty podwyższając jednocześnie wartość takiej raty

  Rozwiązania te wiążą się z nieodwracalnym skutkiem i zmianą harmonogramu oraz ze zwiększeniem wartości całego zobowiązania(dodatkowym naliczeniem opłat, odsetek). Wiąże się to zazwyczaj z podpisaniem kolejnego, bądź nowego aneksu do umowy kredytowej.

  Pamiętaj!

  Jeżeli masz trudną, ciężką sytuację, ale nie doprowadziłeś jeszcze do zaległości w spłacie zobowiązania warto jest skorzystać z wakacji kredytowych. Twoja sytuacja w tym czasie może się znacznie poprawić, a bank nie będzie stwarzał problemów. Jeżeli jednak uznasz, że opóźnienie w spłacie to nie problem – to się mylisz,  gdyż wysokość odsetek naliczanych za nie wpłacenie terminowej raty po kilku tygodniach doprowadzi do osiągnąć odsetek nawet przewyższających wysokość raty.

   

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _