• Polecana książka
  • książka Budżet domowy pod ostrzałem (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Praktyczne porady finansowe (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Bogać się, kiedy śpisz (Wersja drukowana)
  • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja drukowana)
 • Zadośćuczynienie a odszkodowanie

  W przypadku szkody materialnej poszkodowany ubiega się o odszkodowanie. Natomiast jeśli dochodzi do szkody niematerialnej, to mówimy wtedy już o zadośćuczynieniu. Znacznie różni się ono od odszkodowania i te dwa pojęcia nie powinny być stosowane zamiennie.

  Zadośćuczynienie to jednorazowa rekompensata za poniesione straty moralne czy psychiczne. Ma ono na celu wynagrodzenie poszkodowanej osoby wynagrodzenie tychże strat, jej cierpienia fizycznego, psychicznego poniesionego w wyniku jakiegoś wypadku losowego. W przeciwieństwie do odszkodowania zadośćuczynienie nie ma na celu naprawienie strat, ale ich wynagrodzenie. Łatwo tę różnicę zauważyć. Jeśli sąsiad z góry zaleje nam mieszkanie, to ubiegamy się o odszkodowanie, za które zlikwidujemy szkodę, a więc zrobimy remont, kupimy nową pralkę czy lodówkę. Jeśli natomiast w wyniku wypadku drogowego stracimy bliską osobę, np. ojca, to możemy się ubiegać o zadośćuczynienie za poniesione starty moralne związane ze śmiercią bliskiej osoby. Jest to taka bardzo ogólna sytuacja. Pieniądze nie naprawią szkody, bo nie zwrócą życia naszemu ojcu, ale mogą w pewien sposób poprawić nasze samopoczucie.

  Kolejna różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem to sposób ich przyznawania. O wysokości odszkodowania decyduje rzeczoznawca. Natomiast o wysokości zadośćuczynienia decyduje Sąd. Jest to bardzo trudny proces, ponieważ nie da się tak naprawdę „wycenić” czyjegoś życia. W przypadku rekompensaty za śmierć bliskiej osoby na skutek wypadku konieczna będzie cała dokumentacja medyczna. Jeśli śmierć bliskiej osoby lub znaczny uszczerbek na zdrowiu zaważył na naszej jakości życia, w bardzo negatywny sposób na nią wpłynął, to również musimy Sądowi przedstawić niezbędne dokumenty. O wysokości zadośćuczynienia zadecydują wyznaczeni do tego biegli.

  Co ważne, warto pamiętać, że zadośćuczynienie wypłacane jest tylko na wniosek poszkodowanego, a nie z urzędu. W razie wypadku trzeba się zatem o nie samodzielnie postarać.

  Sytuacja związana z zadośćuczynieniem za stratę bliskiej osoby diametralnie się zmieniła w 2008 roku. Wtedy bowiem weszła w życie nowelizacja ustawy, na mocy której rodzinie zmarłego w wyniku wypadku przysługuje rekompensata za straty moralne.

  Samo wnioskowanie o zadośćuczynienie jest procesem bardzo trudnym i przykrym dla samych poszkodowanych. Z tego też względu wiele osób korzysta z usług różnego rodzaju firm odszkodowawczych. Okazuje się, że dzięki temu można uzyskać naprawdę duże kwoty, które co prawda życia bliskich nam nie zwrócą, ale mogą stanowić swojego rodzaju pocieszenie.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _