• Polecana książka
  • książka Świadome zakupy (Wersja elektroniczna (PDF))
  • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja drukowana)
  • książka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej (Wersja audio (MP3))
  • książka Forex 3. Strategie i systemy transakcyjne (Wersja elektroniczna (PDF))
 • Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

  Od 1 września tego roku weszły w życie niebywale ważne zmiany w programie „Mieszkanie Dla Młodych”. Trudno powiedzieć, czy były one spowodowane jedynie nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, czy może rządzący po prostu doszli do wniosku, że wcześniej zakładany plan okazał się nieco nietrafiony. Z całą pewnością można stwierdzić, że obecne zmiany spowodują zwiększenie zainteresowania dofinansowaniami do kredytów hipotecznych.

  Od tego miesiąca dofinansowanie w ramach programu będzie można uzyskać również na mieszkania z rynku wtórnego i to jest prawdopodobnie najważniejsza ze zmian. Znacznie powiększa to możliwości osób planujących zakup. Do tej pory developerzy mieli monopol. Takie programy jak „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” znacznie zwiększały rentowność i ilość ich inwestycji. Teraz jednak osoby zainteresowane kupnem mieszkania będą miały większy wybór. Nie ma zresztą co ukrywać- mieszkania z rynku wtórnego są często o wiele tańsze niż te prosto od developera. To, że będzie można kupić również mieszkanie z rynku wtórnego jest dla konsumentów niebywale korzystne. Nie podoba się to jedynie developerom. Oni jednak znakomicie sobie i tak poradzą, bo już bardzo wiele skorzystali na dotychczasowych programach. Plus jest także taki, że więcej mieszkań będzie mieściło się w ramach programu MdM. Wcześniej w dużych i drogich miastach dofinansowanie można było otrzymać jedynie do mieszkań na obrzeżach, z których dojazd do pracy mógłby być bardzo uciążliwy. Teraz w niektórych miastach nawet 80 proc. mieszkań może być objętych programem.

  Zmieniło się także kryterium dotyczące wielkości mieszkania lub domu. Obecnie wyglądają one następujące:

  75 m kw. dla mieszkań,

  100 m kw. dla odmów jednorodzinnych.

  Inne kryteria dotyczą jednak osób wychowujących trójkę lub więcej dzieci. Wtedy jest to 85 metrów kwadratowych dla mieszkań i 110 metrów dla domków.

  Z programu nie mogą skorzystać osoby chcące kupić większe mieszkanie lub dom.

  Zmiany zaszły także w mnożniku mnożenia używanego do obliczania kwoty dopłaty. I są to zmiany korzystne dla kupujących. Obecnie wygląda on następująco:

  10% dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych

  15% dla osób i małżeństw wychowujących jedno dziecko

  20% dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dzieci

  30% dla osób i małżeństw wychowujących troje dzieci.

  Rodzina z trojgiem dzieci może zatem uzyskać dopłatę o wartości aż jednej trzeciej mieszkania lub domu.

  Zniesiono ponadto limit wieku dla osób i małżeństw z trójką dzieci. Wcześniej przynajmniej jedna osoby musiała mieć mniej niż 35 lat. Obecnie takiego limitu nie ma, jeśli dotyczy to osób wychowujących trójkę dzieci lub więcej.

  Następna zmiana dotycząca programu „Mieszkanie dla Młodych” mówi, że kredytobiorcą nie musi być tylko małżeństwo czy samotna osoba chcąca kupić mieszkanie. W przypadku kiedy kredytobiorca ma niewystarczającą zdolność kredytową, może ją wspomóc dowolna osoba, spokrewniona czy też nie. Nie będzie ona w żadnym wypadku współwłaścicielem mieszkania. Nie musi nawet spełniać wymogów programu. Istotny jest jedynie fakt posiadania zdolności kredytowej.

  Co więcej, przewidziana została premia w przypadku, kiedy małżeństwu w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu urodzi się dziecko. Jest ona zależna od metrażu mieszkania i wielkości rodziny. W każdym jednak wypadku stanowi bardzo duże wsparcie w spłacie kredytu.

  Wcześniej program MdM dotyczył tylko zakupu pierwszego mieszkania. Obecnie nie ma takiego wymogu i nawet osoby już będące w posiadaniu jakiegoś mieszkania, mogą do programu przystąpić. Warto tutaj zauważyć, jak może się poprawić sytuacja rodzin wielodzietnych. Zmiany w programie pozwolą takim rodzinom na znaczną poprawę warunków bytowych całkiem niskim kosztem, a przynajmniej nie takim, jaki by był przy wcześniejszych zasadach lub też bez takowej pomocy w ogóle.

  Program „Mieszkanie dla Młodych” ma także kilka wymagań, które należy spełnić.

  Kwota kredytu hipotecznego musi wynosić przynajmniej 50% wartości nieruchomości.

  Okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat.

  Kredyt udzielany jest w polskich złotych.

  Muszą być spełnione wszystkie warunki programu „Mieszkanie dla Młodych”.

  Na koniec warto także dodać, że program przewiduje kary w przypadku, kiedy kredytobiorca spłaci w ciągu 5 lat całość lub część kredytu większą niż przewidywana może go spotkać kara w wysokości części dofinansowania. Ma to przeciwdziałać nieuczciwym osobom próbującym tanim kosztem wzbogacić się.

  Statystyki
  Dzisiejsze odwiedziny: _